Ar greit deginsime knygas?

Gyvename įdomiame pasaulyje. Garbingai artėjame prie to, kad heteroseksualios šeimos netrukus bus mažuma, ir turės rengti mitingus, kovodamos už savo teises. Gyvename dar įdomesnėje šalyje. Ne taip seniai keikę cenzūros pančius ir demokratijos nebuvimą, patys tvirtai žengiame kultūros ideoligizavimo keliu.
Bet pradėkime nuo pradžių. Ne taip seniai Lietuva paminėjo Salomėjos Nėries mirties 70 metines. Paminėjo savotiškai. Pirmiausia, paminėjo toks Ramanauskas-Greitai. Kaip jis išsireiškė, kartoti normaliame saite netinka. Tačiau jį dar galima suprasti, ilgą laiką vaidinant peliuką, supanašėji protu su savo personažu. Beje, tą ir anksčiau rodė jo poelgiai, tarkim stojimas į Konservatorių partiją. O toliau prasidėjo diskusijos. Ir bendroje sumoje "Lietuvos lakštingalos" knygas daugelis linkę deginti. Nenuostabu, gi ji parašė "Poemą apie Staliną", o va poemą apie Landsbergį pamiršo.
Šiame poetinio nacizmo įkarštyje kažkuo užkliuvo ir Just. Marcinkevičius. Jo knygas irgi, turbūt degins.
 Juokas juokais, bet pradedu tikėti, kad gali tikrai deginti. Juk paminklą Puškinui kažkada nugriovė. Dabar tenai ko gero statys paminklą Dantesui, su užrašu "Dėkinga Lietuvos visuomenė, išvaduotojui nuo okupanto Puškino". O degintos J. Baltušio knygos.
Taigi, patirties turime.
Ar kas nors liks mūsų literatūroje, po tokių ideologinių kovų? Vertingo, kažin. Vidutinybės visada pirmiausia sunaikina, tai kas talentinga.
Ką gi, gal kažkiek ir liūdna. Bet už tai įdomu, ar ne?
O dabar eisiu pasislėpęs paskaitysiu Just. Marcinkevičiaus poezijos tomelį, pasislėpus, kad koks superpatriotas nepamatytų.

Komentarų: 48

Do

turiu namie per 300 knygų,senų leidimų,rusų,lietuvių autorių,daug horizontų serijos,žinoma,tai sena literatūra,bet man reikalinga
stebime dabar tą visą naikinimo vajų visko,ką paliko tarybinė valdžia
verčia statulas dabar,bet po kojom tai nemato ąsilai
visuose miestuose kanalizacijos dangčiai metaliniai su užrašu { lietuvos tsr}laugh
............lomat-tak nie strojit,daug proto nereikioa
vat sukurti,pastatyti,padaryti-jau reikia smegenų
Jurmala

Tu jau čia hiperbolizuoji Smile

knygas, kurios man nereikalingos, nunešiau į biblioteką, ten skyrelis yra -padovanok knygą.

Pastaruoju metu abi su dukra skaitom psichoterapines istorijas, Irwingo Yalomo parašytas, aš turėjau porą knygų nusipirkus, dar dukra padovanojo, ji irgi turėjo nusipirkus, tai keičiamės ir skaitom.Kažkaip man su skaitymu  jau kuris laikas sunkokai, "Gydymas Šopenhaueriu"pareikalavo daug kantrybės, gilintis į filosofiją teko tik besimokant aukštojoj, o čia kiekvienam skirsny šiek tiek filosofijos.

 

Netikiu, kad degins Salomėjos ar Marcinkevičiaus knygas, nu netikiu, nors tu ką.

Valkata

Būtent, Dore, sukurti, padaryti, reikia smegenų. O jeigu jų nėra? Tada belieka griauti.

 

Jurmala, tikrai nedaug perlenkiu. Baltušio knygas juk degino, paminklas Puškinui juk buvo nuverstas. Pasakyk Tu man, na kuo Puškinas nusikalto mūsų nepriklausomybei? :).

Jurmala

Tikrai niekuo nenusikalto.

Paskolinau vienam draugui tomelį Puškino eilėraščių, tai ir -nuskaitė, tai man tos knygos gaila.

o kada degino Baltušio knygas? aš kažkaip to neužfiksavau...

Valkata

Čia dar Sąjūdžio laikais. J. Baltušis tada pasisakydavo už TSRS. Tačiau, jeigu jau mes kalbame apie demokratiją, kodėl niekinti žmogų už jo nuomonę, tegul daugumai ir nepriimtiną?

Monika

Kas degina, kam sudega. Visos geriausios knygos, mano mylimo Putino raštai... turiu dabar gal 10 knygų Sad o kas degina - durniai. Reikia būti talentu, kas sugebėti sukurti eiles ir tam, kam neprijauti. ..

Valkata

Oi, Vincą Mykolaitį-Putiną vien dėl pavardės degintų nacionalistiniai prieglušiai. Nenustebčiau, kad ir augalas "putinas" su laiku vadinsis koks "grybauskas".

 

Tik ne visai apie tai norėjau kalbėti. Pamąstykime, iki kiek turi išsigimti žmonės, kad net SIŪLYTI deginti knygas. Juk tai inkvizicijos išmonė, negi ideologija jau pasiekė tokį lygį? Ir ko laukti toliau? Deginsim kitaip mąstančius, kaip kažkada raganas? Beje, Garliavoje kažkas panašaus jau buvo. Ir aš net dabar įsitikinęs,- ten žudė. O iki ko dabar daeis antirusiška isterija?

Žalia rūta

Paminklas Puškinui iš Gediminkės? Taigi jis perkeltas į Markučius, į Puškinovkę. Ir muziejus veikia, ir aplinka sutvarkyta.

Knygų deginimas? Taigi jos deginamos neskaitymu. Skaitykit, cituokit. Poeziją deklamuokit. Kažkodėl eilėmis fb private man prabyla tik gėjus. Taigi.
 

Valkata

Su poezija neužkabinkit. Smile

Čia bus amžinai prakeikta S. Nėris. Rašau iš atminties, nepykit už klaidas:

Pabučiavimas tavo buvo karštas ir trumpas
Ir kaip žaibas stiprus ir svaigus, kaip naktis.
O galinga pagunda– ir šventieji suklumpa..
Pabučiavimas tavo – pavogta kibirkštis.

Negaliu aš pamiršti tų įkaitusių lūpų
Jos išdegino žymę lig širdies gilumos.
Ir beprotišku svaiguliu mintį užsupo,
Ji, kaip vergė, prie tavęs dieną naktį rymos.

Ne gyvatė įkando – karštos lūpos bučiavo.
Ligi kaulų nusmilko šiurpulinga šalna.
Negaliu to pamiršti. Nes žinau, kad ir tavo
Visos mintys ir aistros – bendro laužo liepsna.

S

mano pirmoji sudeginta knygelė buvo katekizmas. tai buvo senai, aš buvau piktas. Nunešiau daug juodai baltų šventųjų į šiluminės trasos griovį, katekizmą ir uždegiau. Viskas sudegė, Dūmai iki šiol graužia akis.
S

antroji - mano kūriniai. Tada akys nustojo perštėti, Pradėjau suprasti, kad rašytojai ne tie, kurie rašo, o tie, kuriuos skaito. Nuo to karto persimečiau iš literatūros į muziką, kuo sėkmingai, palaikant anapisėms mirusių profų rekomendacijoms ir esu gyvas - negroju. Man nesveika. Gaunuosi šamanas. Bandžiau eiliuoti, bet persigandau, pamatęs Salomės fantomą naktį. Perkūnui griaudžiant ir žaibams per klyną šaudant. Jokių eilių. Tik ta, vienintelė - su mokesčių kviteliu Maksimoje.
S

"Ar greit deginsime knygas?" Ats: filmą "Diena po rytojaus" matei? Kai sušalsime, tada ir deginsime.
S

Kai įsijungi margutį, labai gražiai atrodo Do. Dama. Iš tikrųju. Bet man labai patinka Rūta. Kad nebūčiau pirmokas, pasakysiu- ne patinka, bet myliu ją. Mus sieja įvairios tragedijos, kurių niekas niekada negalės perrašyti, aprašyti, nufilmuoti ar perduoti lytiškai plintančiu būdu. Nei istorikai, nei muzikai, nei inžinieriai to nesugebės. Net gilūs sapnai - pragaišting,i laiptuoti, su begale bjaurybių ir bedugnių nebus atsakymas. Sudiev, Margiečiai.
Valkata

Margutyje visos moterys - nuostabios. Rūta - žavi, apsiskačius, puiki pašnekovė, jautrios romantiškos sielos, žodžiu, nepaprastas žmogus. Puikus Tavo pasirinkimas, Svety.

Valkata

Svečiui.

Manyčiau, be reikalo deginai. "Katekizmą" galima atstatyti, o Tavo kūrinių - gaila. Tuo labiau iš pasisakymo matosi,- sugebi rašyti, giliai jauti. Rašymui aš turbūt paskirsiu atskirą temą, čia tik paminėsiu, kad rašau sau. Išsilieji popieryje ir širdyje pasidaro lengviau. Tik dėl to.

Truputį nukrypom nuo temos, bet filmą pamenu. Nemėgstu kino, tačiau šį filmą esu žiūrėjęs gilindamas savo anglų kalbos žinias. Gana savotiškas vaizdas, grupė žmonių, užsidariusi, atrodo Detroito nacionalinėje bibliotekoje degina knygas, kad nesušaltų. tai vienintelis kelias išlikti.

Beje, knygų deginimas, ko gero, įdomiausia pavaizduotas Ray Brudbury "541 laipsnis Farenheito". Knygos pavadinimas,- temperatūroje, kurioje užsiliepsnoja popierius. Ateities visuomenė turi organizaciją, naikinančią knygas (beje, knygų naikintojai vadinami gaisrininkais). Knygos,- tos visuomenės nuomone, regresas, atitraukiant žmogų nuo esminių dalykų,- darbo ir vartojimo. Ir jas turėti - nusikaltimas. Jeigu kas nors sužino apie pas ką nors esamas knygas, siunčiami gaisrininkai, kurie jas sudegina. Puiki knyga, rekomenduočiau paskaityti, nors ir pats nesu fantastiko mėgėjas.

Tačiau tema ne apie tai. Tema ant apie sužvėrėjusią minią, siautusią inkvizicijos metais ir deginusią Koperniko veikalus, fašizmo metais, deginusią, bet kokių neprijaučiančių autorių knygas, Sąjūdžio metu - deginusią Baltušio knygas. Ir šiuo, rusofobiškos isterijos metu, besiruošiančią deginti S.Neries, Just. Marcinkevičiaus, E. Mieželaičio knygas. Tema apie minios idiotizmą, pasidavimą vidutynybėms, kurie apsišaukia vadais, ir talentingų autorių kūrinių naikinimą. Turbūt netinkamai parašiau, kad komentuodami taip nuklysta. Mano kaltė. 

Monika

Tą Ray Bradbury aš originalo kalba skaičiau. Tiesa, knygą sudeginti nėra lengva. Štai miegamojo nei pėdsako neliko. Prie lovos gulėjusi Narmontaitės knyga mistiškai išlakstė po lapą... Gal rasiu kur, nufotkinsiu. Kraštai  lapo - anglis, viduriukas net nepaliestas. 

Deginti knygas gali tik savarankiškai nesugebantis žmogus arba paveiktas emocijų (afekto būsenoje) arba girtas.

Svečią pažinau... Kaip aš visus perkandus... Visi savi ir atpažįstami be vardų..

KS

Knygos kaupia dulkes ir tai yra nesveika. Bet knygų nedeginsiu - patogiau jas išmesti į mėlyną konteinerį. Žinoma, kitas pasiliksiu. O šitų paminėtų rašytojų knygų niekad ir neturėjau. Taip, kad... Ir kaip jum atrodo - rašytojui moralė privaloma ar nebūtina? Gal jis turi daugiau teisių išdavinėti idealus ir savo tautiečius?
Monika

Kad knygos kaupia dulkes galėtų pasakyti Klausimukas. Gal. Rašytojas yra žmogus. Moralė jam privaloma kaip ir visiems. Ar ją turi, kitas klausimas Sad

Valkata

Gal svečias pateiks pavyzdžius kur minėti rašytojai elgėsi amoraliai?

 

Beje, čia vystosi dar viena įdomi tema. Įsivaizduokime, aš noriu kurti poemą aukštinančią Staliną. DABAR. Kas man tai gali uždrausti? Įstatymai to man tikrai nedraudžia, čia aš tikras. O moralė? Jeigu jis mane žavi, kaip asmenybė? Jau nekalbu apie kūrybinę laisvę.

Ir galų gale atsakysiu ir Oskaro Vaildo žodžiais,- "nėra moralių ar amoralių knygų, yra knygos gerai ar blogai parašytos".

KS

Negi jau Valkata visiškai atminties neturi? Padėjimas sovietams sunaikinti savo valstybę, kurie lietuvių tautą ilgam izoliavo nuo civilizuoto pasaulio ir išžudė bei ištrėmė galybes žmonių, nemanau,kad yra moralu. Tiksliau net yra didelis nusikaltimas.
S

mąstant makiaveliškai - viskas "moralu". Beje, papasakokite ką niors apie moralę sladžiam miegui :)
Valkata

S. Neris žudė žmonės? Just. Marcinkevičius, Baltušis irgi? Jie trėmė? Dovanokite, jeigu taip, aš šitų faktų nežinojau. Tiesiog, jeigu TAIP rašysite kur nors kitur, patarčiau TIKRAI pasirūpinti faktais, nes iš palikuonių galite gauti nemenką ieškinį.

Bet turbūt juos kaltinam ne todėl, ar ne? Tiesiog jie NE TAIP rašė. Beje, tai daugiausia liečia Salomėją. Tada atsakykite man į aukščiau pateiktą klausimą, ar aš nusižengsiu moralei, jeigu teigiamai parašysiu apie Staliną. Ne, ne aš neneigsiu okupacijos, tai uždrausta įsatymu, bet šiaip, gražiai jį aprašysiu. Aš kaip ir laisvas žmogus turėti savo įsitikinimus ir juos reikšti, ar vis tik nelaisvas? Kaip?

Beje, tuo pačiu,- "Rusiją jis rado su medine žagre, o paliko su atomine energija". taip rašė W. Čerčilis. Apie Staliną. Gal jo prisiminimus irgi deginsime?

S

"Rusiją rado...Paliko su atomine energija" Su vogta atomine energija. VOGTA. Patys amerikiečių atomininkai pripažino, kad tekino viską, ko pageidavo sovietai, nes karo žaizdos tvinksėjo visiems. Buvo tik vienas tada lageris - "draugai". O draugystė daug ką nurašo, net išdavystę ir melą. Ir vagystes. Aišku, lageriai paskui užsidarė, kiekvienas pradėjo kurti kaip moka ir ką moka. Bet esmė nepasikeitė - vagis išliko vagimi. Jei pasiseks, padiskutuosiu ir apie literatūrą. Ji kartais būna visai nieko :)
KS

Vėl klaida. Jei pvz. teisme neteisingai paliudysi ir tuo pasiųsi nekaltą žmogų mirti, tai tu ne žudikas ar ne? Juk nuteisė teismas, o mirties bausmę įvykdė budelis.
S

Pats sudėtingiausias, painiausias, kontraversiškiausias ir kitoks ...iausias dalykas bet kurioje santvarkoje ar epochoje yra teisingumas ir Teisė. Viskas nuo Dievo. bet gyvenimas žemėje, primestinė tolerancija ir pan. iškraipo visas sąvokas, nekalbant apie teisingumą ar Teisę. Advokatai- banditai iš esmės. Prolurorai dažnai būna humaniškesni, nes palaikomi valstybės, o ne privačios kišenės.
Do

baltušio,vienuolio,valančiaus,paukštelio,žemaitės raganos šatrijos,bitės kūrybą myliu,niekada nenusibosta skaityti

kaimietė.....profanė atrodau,bet man miela skaityti

svečio pasisakymą paskaičiau ir pasigailėjau saves netikšos-nors pasidažiusi būčiau prieš nuspausdama veb kameros fotoaparato ikonėlę

svečias tiesiog mandagussmiley

monika,o kas tasai malonus svečias?ar gali pasakyti?wink

Valkata

Svečiui, nežinau kuriam. Kažkaip gal numeruotų svečius ar ką...

Pirmiausia aš nežinau kur kas neteisingai liūdijo. Vadinkim daiktus tikrais vardais, kai bus apie poeziją, o ne ideologiją, tada galėsim kalbėti poetiškai, gerai?

Taigi, kuo nusikalto Salomėja, kaip poetė? Ir čia visi prisiminsite, "Poemą Stalinui". Iškart pasakau, man ta poema irgi nepatinka, kaip ir jos herojus, bet man daug kas nepatinka (tarkim įžymusis Vilniaus vamzdis),  aš nesistengiu to naikinti.

Atmeskime net ir tai, kad ją galėjo PRIVERSTI parašyti tą poemą (nors dabar visi kritikuojantys didvyriai, jie vis tiek būtų nerašę), bet va, ji pasirodė silpna moteris su negaliu vaiku, ir ją privertė. Tačiau kaip minėjau, tą atmeskime. Pagrindinis klausimas, o kodėl jai neparašius tos poemos savo noru? Tarkim (nors esu tikras, kad ją privertė), jai patiko Stalinas ir ji jam parašė poemą. Kur čia nusikaltimas, kur čia pažeisti moralės principai, ponai superpatriotai? Ar poetė turėjo prieš 50 metų nujausti, kad tokia poema nepatiks landsbergio klikai? Ir net jeigu nujautė, tai kas? Juk laisvė, demokratija, požiūrių laisvė. Tad kur ta kaltė?

KS

Ačiū, kad pralinksmini tokiais deriniais. Žmogui, kuriam patinka Stalinas, pasirodo, dar ir demokratijos reikia. ir kaip tą demokratiją jis su draugu Stalinu suderina?
Valkata

Aha, mat kaip, vadinasi buvo diktatūra. Tada ji jau neturėjo pasirinkimo ką rašyti. O kai nėra pasirinkimo, nelabai yra ir kaip kaltinti.

O apie demokratiją aš rašau kitam kontekste. Dabar pas mus demokratija, ar ne? tad jeigu demokratija mes ir visą kūrybą turim vertinti iš demokratiškų,- autoriaus laisvės pozicijų.

------------------------------------------------

Dar atsakysiu tam Svečiui, kuris atsisako knygų dėl dulkių. Kaip taisyklė, jeigu atsisakai knygų, nes jos kaupia dulkes, dulkės kaupiasi smegenyse... Mes laisvi pasirinkti.

KS

Pradėsiu nuo dulkių: 21 a. jau yra ir kitų išradimų, nebereikia popierinių bibliotekų. Be to tiek yra prirašyta nevertingų knygų... juk dabar visi raštingi - kas nori, tas rašo. O dėl Stalino diktatūros eilinį kartą vėl apsižioplinai. Tie patys vienų gerbiaml. o kitų nelabai rašytojai ir prisidėjo, kad ji Lietuvoje būtų. Galima nueit į googlę ir tiksliai susirast pavardes tų, kurie "Stalino saulę" vežė. Vėl sakysi, kad buvo okupuota, buvo rusų kariuomenė? Tada kodėl vieni galvas guldė, kad taip nebūtų, o "dvasingieji" rašytojai skubėjo poemas apie Staliną rašyt, kad privilegijų gautų?
Žalia rūta

Jo, rašytojai buvo svarbiausi. Vat generolas, perėjęs į sovietų armiją, niekis. Ir karininkai, puskarininkiai, kariai irgi niekis. Šiaip, smulkmena.

Ir jei ne poetė Salomėja, tai niekas nebūtų okupavęs. Nu kad Vilniaus krašto negalėta iš Lenkijos atsikovoti, tai niekis. Lenkija gi tokis baisus karinis galybis... su kardais prieš tankus... o va sovietai tai niekis. Tuos būtume kaip utėles sutraiškę ir į savo kraštą neįsileidę. Tik va Salomėja atvežė saulę ir poemą parašė. Ir viskas. Lietuvs karinė galybė pšššššš.

Valkata

Apie "galvų guldytojus" pasilikim kiekvienas prie savo nuomonės. Nenoriu plėtotis, nes Tau nepatiks.

Taip, tuo metu vieni rašė eilėraščius, kiti dirbo žemę, treti statė namus... Įsivaizduokime, kad to nebūtų. Labai įdomu, ką tada tuo metu valgytume, kur gyventume, ką skaitytume...

Žalia rūta

Ko prie tos poemos pie Staliną kabintis? Ten toks šlamštas, toks silpnas kūrinėlis, kad jį galima laikyti įžeidimu ir protestu, ne garbinimu. Šiaip tai visi sovietečiu rašę poetai garbino, ką reikėjo. Dėl duonos kąsnio. Žinoma, galėjo nerašyti. Pasirinkimas buvo. Tik jų netenkino tas pasirinkimas nerašyti.

 Man įdomu, ką dorieji piliečii gali skaityti? Oskaras Vaildas buvo gėjus, fuuuuu, Geda alkoholikas ir peiliu švaistėsi, tūla poetė lesbietė... total košmar, kaip sakydavo vienas pensinykas.

Valkata

Ne tik O. Vaildas. Manoma, kad Šekspyras irgi... 

Tad man NESVARBU kas jie buvo, ir kokiais idealais tikėjo, man svarbu KAIP jie rašė. O rašė puikiai. Talentingai, įdomiai.

Jeigu aš samdyčiausi architektą namo statybai, norėčiau, kad jis būtų puikus specialistas, ir namą suprojektuoto tvirtą, gražų, o kad tas architektas stalinistas, putinistas ar fašistas, man tikrai vienodai.

S

O jei talentas panaudojamas pilkai masei valdyti? Kodėl partijos visuomet stengiasi po savo sparnu priglobti iškilias asmenybes? Mhhh, klaidinanti reklama.
Valkata

Kad suklaidinti "pilkąją masę" nereik talentų, užtenka nevykusio muziko, dėstančio marksizmą-leninizmą.

Talentai kuria mąstantiems žmonėms.

S

Talentai kuria. O juos vertina visi. Tik tinkamai įvertinti talento kūrybą, gali tas, kas nusimano arba tas, kuris sugeba pajausti. Tačiau juk kartais talentingiems žmonėms nesvetimos ir paprastos žmogiškos savybės kaip kad garbės troškimas ar dar bala žino kas. Toks žmogus labai gražiai atrodo partijos sąrašuose, suteikia tarsi pridėtinę vertę. Tai čia gražusis variantas, ne toks jau ir blogas. Tačiau, kai talentingas žmogus, būdamas kartu ir viešas bei gerbiamas, garsiai skelbia destrukcines tiesas, man jis gali būti pats geriausias, tačiau aš nepalaikysiu jo nei tiesų, nei talento. Viskas turi kainą. Atsakomybė už žodžius ar veiksmus taip pat turi kainą.
Valkata

Jeigu apie kuo nors skelbiamas tiesas aš pradedu galvoti kaip apie destrukcines, aš kažkur trenkiu, kad man skaudėtų. Tokiu būdu bandau atprasti nuo vertinimo iš "savo varpinės". Tarkim, antirusiška dabartinė propaganda man iš dalies yra kvaila, iš dalies nepriimtina, bet destrukcines jos nepavadinčiau. kaip ir jos antipodo,- rusiškos propagandos.

"Poemos Stalinui" neskaičiau. Bet poema apie Leniną parašyta puikiai ir talentingai. Beje, nuo to, kad apie juos nebūtų poemų, jie nebūtų nei geresni, nei blogesni. Ir dar,- jau gyvenime gėrio-blogio problema klampi, vienu laikmečiu atrodo vienaip, kitu - kitaip. O mene išvis... Tad geriau neteiskime.

Do

kur dėjai paskutinę temą?

atsiprašau jei įžeidžiau,bet priminsiu,reikia mokėti priimti ir kitokią nuomonę,diskusijose ir keičiasi nuomonės,bet ne taip-lept ištryniau

suprasti galiu,esi pernelyg  jautrus šiuo metu,bet nerašysiu po kiekvienu komu-{gerbiu jūsų nuomonę,bet pasilieku savo}

taigi,nevertėjo,o tema buvo aktuali,puiki,nesenstanti

Valkata

Doriuk, kaltas ten aš. Ir niekas ten manęs neįžeidė.

Galiu tik atsiprašyti už tą temą. Gaila, kad dingo diskutavusių pasisakymai, už tai labai prašau atleisti.

Tikiu, daugiau to nepasikartos. Iš savęs tikiuos. Smile

O temų bus. Tikrai. Dar kartą atsiprašau visų rašiusių.

Komentuoti